OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Deprecated: Function eregi() is deprecated in /HOME4/CUST00160D/mantra28.pl/public_html_open/asia/includes/pathway.php on line 280 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /HOME4/CUST00160D/mantra28.pl/public_html_open/asia/includes/pathway.php on line 313 Start arrow Rejs
Rejs PDF Drukuj Email


   Kpt. Joanna Pajkowska rozoczęła 24 czerwca 2008 o godzinie 13:00 GMT samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów. Do tego czasu żadna polska żeglarka nie opłynęła samotnie świata non-stop.
  
   Zaczęło się od intensywnych przygotowań w szczecińskiej stoczni kpt. Andrzeja Armińskiego – organizatora i sponsora rejsu. W styczniu i później w kwietniu 2008 r. Asia poleciała do Wenezueli, gdzie w marinie w Puerto la Cruz czekał jacht „mantra ASIA”. Tu trzeba było dokonać ostatniego przeglądu jednostki, załatwić niezbędne formalności, zaopatrzyć się w prowiant i … wypłynąć na tygodniowy rejs próbny do Panamy.   Po przejściu Kanału Panamskiego i uzupełnieniu zapasów jacht i żeglarka byli gotowi do swego najdłuższego rejsu.

   Rejs przewidziany był na 7 miesięcy. Przy sprzyjających wiatrach i odrobinie szczęścia to miało wystarczyć na opłyniecie świata dookoła. Trasa wioła w kierunku zachodnim, z Panamy do Panamy i liczyła 25 tysięcy mil.
   
   Domem żeglarki był jacht typu mantra 28 . Zaprojektował ją kpt. Andrzej Armiński . On też ją wybudował - w swojej stoczni jachtowej, która mieści się w Szczecinie. Jacht o nazwie „Mantra Asia” to jednostka w wersji oceanicznej. Miał wzmocnioną konstrukcję kadłuba, powiększony stół nawigacyjny z dużą ilością wyposażenia elektronicznego, duże zbiorniki na wodę i paliwo oraz liczne udogodnienia, które zapewniają jednostce znaczną autonomiczność i pozwalają na wielodniową żeglugę bez zawijania do portu. Jacht miał zbiorniki na 300 litrów wody; lecz posiada też odsalarkę wody morskiej. Żeglarka korzystała z żywności liofilizowanej, która jest całkiem smaczna, lekka i nie zajmuje dużo miejsca. Zaopatrzenie w energię, oprócz silnika zapewniają baterie słoneczne i generator wiatrowy.
   
   Wyprawa Asi Pajkowskiej jest już drugim wokółziemskim rejsem jachtu „Mantra Asia”. W latach 2005-2007 płynął on w Kobiecych Regatach Dookoła Świata, w których  oceany przemierzały dwie identyczne mantry 28, każda z dwiema żeglarkami na pokładzie. Rejs dokoła świata z wyłącznie kobiecą obsadą był niecodziennym wydarzeniem i otrzymał  Nagrodę Honorową PZŻ Rejs Roku 2007.  Spotkał się z żywym zainteresowaniem i sympatią miłośników jachtingu w różnych częściach świata. Spodobał się bardzo również jego uczestniczkom. Stąd też kolejne przedsięwzięcie: druga pętla dookoła świata, na tych samych jednostkach, ale tym razem - z jedną tylko żeglarką, samotnie non-stop zmierzającą do celu.

 

 

Image