Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/VFS/mantra28.pla18808d993636b7d1a6363ecf6d6ee78) is not within the allowed path(s): (/VFS/mantra28.pl) in /HOME4/CUST00160D/mantra28.pl/public_html_open/marta/templates/td_dimje/index.php(49) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 44 Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/VFS/mantra28.plc9ce6cea67b53502f046e56619a03abd) is not within the allowed path(s): (/VFS/mantra28.pl) in /HOME4/CUST00160D/mantra28.pl/public_html_open/marta/templates/td_dimje/index.php(49) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 66
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Deprecated: Function eregi() is deprecated in /HOME4/CUST00160D/mantra28.pl/public_html_open/marta/includes/pathway.php on line 280 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /HOME4/CUST00160D/mantra28.pl/public_html_open/marta/includes/pathway.php on line 313 Start arrow Rejs
Rejs PDF Drukuj Email


Marta Sziłajtis-Obiegło wypłynęła w rejs marzeń. Rejs dookoła świata! Ma szansę zostać najmłodszą Polką, która opłynęła Ziemię.

   Zaczęło się od intensywnych przygotowań w szczecińskiej stoczni kpt. Andrzeja Armińskiego – pomysłodawcy i organizatora rejsu. Na początku kwietnia 2008 r. poleciała do Wenezueli, gdzie w marinie w Puerto la Cruz czekał już jacht. Tu wystarczyło dokonać ostatniego przeglądu jednostki, załatwić kilka niezbędnych formalności, zaopatrzyć się w prowiant i … 28 kwietnia 2008 wyruszyła w drogę. Rozpoczęła - jak sama mówi – rejs marzeń, podróż, która pozwoli jej mierzyć się nie tylko z wiatrem i falami, ale – być może przede wszystkim – z samą sobą i własnymi słabościami.

   Rejs odbywał się trasą pasatową, która wiedzie przez Panamę, Wyspy Galapagos, Wyspy Polinezji, Australię, Wyspy Oceanu Indyjskiego, Afrykę Południową. Dalej przez Atlantyk do Brazylii, na karnawał i powrót do Wenezueli.


   Na trasie zaplanowanych jest kilkanaście postojów w portach, jednak nie dłuższych niż kilka dni. Przeznaczone one były na niezbędne naprawy, uzupełnienie wody, paliwa, kuchni pokładowej i oczywiście w miarę możliwości zwiedzanie okolicy.

   Rejs przewidziany jest na 12 miesięcy. Przy sprzyjających wiatrach i odrobinie szczęścia to miało wystarczyć na opłyniecie świata dookoła.

  Domem żeglarki przez ten czas była niewielka jednostka o długości 8,5 m. Zaprojektował ją kpt. Andrzej Armiński. On też ja wybudował - w swojej stoczni jachtowej, która mieści się w Szczecinie. Jacht o nazwie „Mantra Ania” to jednostka w wersji oceanicznej. Ma wzmocnioną konstrukcję kadłuba, powiększony stół nawigacyjny z dużą ilością wyposażenia elektronicznego, duże zbiorniki na wodę i paliwo oraz liczne udogodnienia, które zapewniają jednostce znaczną autonomiczność i pozwalają na wielodniową żeglugę bez zawijania do portu.

  Wyprawa Marty Sziłajtis-Obiegło jest już drugim wokółziemskim rejsem jachtu „Mantra Ania”. W latach 2005-2007 płynął on w Kobiecych Regatach Dookoła Świata, w których  oceany przemierzały dwie identyczne mantry 28, każda z dwiema żeglarkami na pokładzie. Rejs dokoła świata z wyłącznie kobiecą obsadą był niecodziennym wydarzeniem i otrzymał  Nagrodę Honorową PZŻ Rejs Roku 2007.  Spotkał się z żywym zainteresowaniem i sympatią miłośników jachtingu w różnych częściach świata. Spodobał się bardzo również jego uczestniczkom. Stąd też kolejne przedsięwzięcie: druga pętla dookoła świata, na tych samych jednostkach, ale tym razem - z jedną tylko żeglarką, samotnie zmierzającą do celu. 

Image